Strona główna » Prepping, survival, bushcraft – co jest czym?

Prepping, survival, bushcraft – co jest czym?

Różnice, podobieństwa i cechy wspólne tych zjawisk są z reguły prawidłowo postrzegane i rozumiane. Jednak dla porządku i z myślą o tych, co mają wątpliwości, chciałbym opisać, czym różnią się prepping, survival i bushcraft.

Jeśli już ktoś ma wątpliwości, najczęściej chyba uważa te trzy terminy za synonimy. Tymczasem nie jest to do końca właściwe podejście.

Bushcraft

Bushcraft

(Dwaniej także woodcraft)

Jest to sztuka obozowania, życia w lesie, najczęściej w pełnej zgodzie z naturą. Bushcraft czerpie pełnymi garściami ze źródeł mocno tradycyjnych, posiłkując się wiedzą Indian, Inuitów, Skandynawów i innych ludów, które w związku ze swoim położeniem, zmuszeni byli do życia w warunkach prymitywnych, blisko natury. Bushcraft jest zatem w największym stopniu formą rekreacji i wypoczynku na łonie natury.

Przedstawicielami nurtu są m.in. George W. Sears zwany Nessmukiem, nasz rodak mieszkający w Kanadzie Mors Kochanski czy Ray Mears, którego możemy kojarzyć z telewizyjnych programów.

Zobacz także: Bushcraft – jak zacząć?

Survival

Survival

O ile bushcrafter chce do lasu, o tyle survivalista chce z lasu uciec. Albo przynajmniej nie zginąć w nim.

Korzenie survivalu sięgają wojny w Korei czy Wietnamie, kiedy to zestrzeleni piloci spadali na wrogie terytorium. Takie sytuacje oczywiście zdarzały się również wcześniej, jednak dopiero przy okazji tych konfliktów, zaczęto prowadzić szkolenia i tworzyć rozwiązania z myślą o zestrzelonych pilotach.

Survival to dziedzina polegająca na trenowaniu umiejętności pozwalających przeżyć w nagłych sytuacjach kryzysowych, w których osoba (lub grupa osób) trafia do obcego, niesprzyjającego środowiska, z bardzo ograniczonymi zasobami (przykład: Katastrofa lotu Fuerza Aérea Uruguaya 571, który stał się kanwą dla filmu Alive, dramat w Andach).

Jak zostać preppersem?

Prepping

O tym, kim są preppersi, można przeczytać tutaj. Dopowiem tylko gwoli uzupełnienia, że znajomość zarówno bushcraftu, jak i survivalu, jest dla preppersa niezwykle istotna i przydatna. Dlatego śmiało można powiedzieć, że prepping jest terminem najszerszym i najbardziej pojemnym z tych trzech. Zarówno survival jak i bushcraft, stanowią elementy składowe szerszej strategii przetrwania preppersa.

Preppers zarówno przygotowuje się na sytuację SHFT, którą będzie mógł przeczekać w domu, jak i taką, która zmusi go do ewakuacji. Preppers chce być gotowy zarówno na sytuacje nagłe (survival), jak i na ewentualność dłuższego bytowania poza terenami miejskimi (bushcraft).

Choć prepping jest najszerszym zjawiskiem z tych trzech, zdarza się także, że osoby deklarujące się jako bushcrafterzy lub survivaliści, przyjmują pewne elementy charakterystyczne dla preppingu, zestaw EDC czy plecak ucieczkowy.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *