Strona główna » Kim są preppersi?

Kim są preppersi?

Mówi się, że piją wodę z kałuży i biegają po lasach. Mówi się, że są świrami i trzymają swoje rodziny w piwnicach. Czasem, w doniesieniach prasowych, słowo „preppersi” pojawia się w sąsiedztwie słów takich jak „terroryzm” czy „sekta”. Kim są preppersi i czy rzeczywiście czekają na koniec świata?

Słowa preppers pochodzi od angielskiego prepping, co oznacza „przygotowanie”. Zatem najprościej będzie powiedzieć, że preppers to osoba, która jest przygotowana.

Survival

Przygotowana na co?

I tutaj już pojawiają się problemy ze sformułowaniem jednej, spójnej i jednoznacznej definicji. Bo czy przygotowanym jest ktoś, kto wykupił polisę na życie? Tak. Ale czy jest preppersem? Niezbyt.

Czy przygotowana jest babcia, która robi w słoikach przetwory na zimę? Tak. Czy jest preppersem? No nie za bardzo.

Czy przygotowany jest ktoś, kto ćwiczy sztuki walki i ma przy sobie pałkę i gaz? Tak. Czy jest preppersem? Nie.

Takich pytań można mnożyć w nieskończoność.

Preppersi przygotowują się na SHTF.

Czym jest SHTF?

SHFT to skrót od angielskiego Shit Hits The Fan, czyli po Polsku „Gówno trafia w wentylator”. To uniwersalne określenie wszelkiego typu nieszczęść, które mogą nawiedzić nasz świat, nasze państwo, nasze miasto, sąsiedztwo, dom czy nas samych.

Jak zatem widać, preppers w teorii musi się przygotować na wiele rzeczy.

Powiedzmy sobie szczerze: jeżeli masz pecha i wydarzy się SHTF, to zapewne zginiesz. Jeśli masz szczęście, ale NIE JESTEŚ PRZYGOTOWANY, no to masz pecha.

Jak zostać preppersem?

Przygotowanie preppersa

To, w jaki sposób preppers przygotowuje się na SHTF uzależnione jest od kilku rzeczy. Mianowicie od tego:

  • Czego się najbardziej obawia?
  • Jakie ma możliwości?
  • Jakie jest jego podejście do tematu preppingu?

Najbardziej wypasiona wersja zakłada, że wyciągamy z portfela kilka milionów dolców, kupujemy ziemię w jakimś odosobnionym miejscu i budujemy schron przeciwatomowy, w którym mamy wodę, żywność, leki, energię i broń na kilka lat życia. Jednak na to stać tylko Szwajcarów.

Przeciętny preppers stara się po prostu wszechstronnie edukować, by wiedzieć, jak przetrwać SHTF. W szczególności obejmuje to takie obszary jak:

  • pierwsza pomoc,
  • umiejętne tworzenie i zarządzanie zapasami,
  • samoobrona,
  • naprawianie rzeczy,
  • bytowanie w lesie,
  • polowanie,
  • etc.

Tak naprawdę im więcej potrafimy, im bardziej jesteśmy w stanie obyć się bez pomocy innych, bez nowoczesnych zdobyczy cywilizacji, tym lepiej.

Preppers musi być samodzielny, elastyczny, oszczędny i odpowiedzialny.

Bushcraft

A więc kim są preppersi?

I czy przede wszystkim to prawda, że są terrorystami i sekciarzami? Otóż z reguły preppers to normalny człowiek, który po prostu ma obawy i czuje się odpowiedzialny za bezpieczeństwo swoje i swojej rodziny.

Oczywiście zdarzają się skrajności i odchyły – nie mówię, że nie – jednak nie należy tego utożsamiać z całym zjawiskiem. Byłoby to wielce krzywdzące.

Prepping nie łączy się z żadną ideologią, światopoglądem czy poglądami politycznymi. Preppers może być zarówno lewakiem, jak i prawakiem.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *