Strona główna » Kim jest bankster?

Kim jest bankster?

Bankster, czyli bankier + gangster. Bezwzględny bankier, który w sposób podstępny i cyniczny bogaci się kosztem swoich klientów, niejednokrotnie wprowadzając ich w kłopoty. Bardzo często pozbawiony jakichkolwiek zasad moralnych, zainteresowany wyłącznie zyskiem, niezainteresowany konsekwencjami swoich poczynań. Bezwzględny.

bankster

Johan Palmstruch

Johan Palmstruch zwany jest ojcem wszystkich banksterów. Temu, urodzonemu na Łotwie holenderskiemu przedsiębiorcy, przypisuje się wprowadzanie do Europy pieniądza papierowego. W 1957 roku objął stanowisko dyrektora banku Stockholms Banco, gdzie szczególnie zasłynął jako autor dwóch innowacji: wykorzystania środków zdeponowanych na rachunkach do finansowania kredytów oraz wprowadzenie w 1661 roku papierów kredytowych (Kredivsedlar), a więc pierwszych banknotów, które w każdej chwili można było wymienić na złote i srebrne monety. Pozwalało to bankowi pożyczać więcej pieniędzy, niż mógł sobie na to pozwolić.

Niestety, w 1668 roku doprowadziło to do upadku banku. Palmstruch został oskarżony o nieodpowiedzialne prowadzenie ksiąg rachunkowych, co doprowadziło do tego, że bank nie był w stanie spłacić not kredytowych. W 1668 roku banster został skazany na utratę tytułu, utratę przywileju bankowego i wieczne wygnanie lub śmierć. Ta ostatnia zamieniona została jednak na karę więzienia, w którym Palmstruch siedział do 1670 roku. Zmarł rok później, w wieku 60 lat.

Banksterzy i kryzys 2008

W filmach Big Short (2015), a także Inside Job (2010) traktujących o kryzysie z 2008 roku, możemy zaobserwować bardzo wiele przykładów banksterstwa, począwszy od bansterów szeregowych, którzy „opierdzielają” kredyty, żeby zarobić na szybkie samochody i drogie garnitury, skończywszy na postaciach takich jak Henry Paulson, przez wiele lat zdobywającym doświadczenie w banku inwestycyjnym Goldman Sachs, w czasie kryzysu subprime zasiadający w fotelu sekretarza skarbu Stanów Zjednoczonych.

Kryzys subprime to temat na osobną historię, która pokrótce została opowiedziana w tym odcinku Preppers Podcast, jednak warto przy okazji tego tekstu podkreślić, że Paulson, weteran bankowości, w obliczu kryzysu subprime, zachował sporą lojalność dla dawnych kolegów po fachu – wprowadził program ratunkowy przekazując miliardowe dotacje z pieniędzy podatników, na ratowanie zagrożonych instytucji finansowych jak Bear Stearns, Fannie Mae i Reddie Mac oraz AIG.

Polscy banksterzy

W Polsce wśród najgłośniejszych spraw powiązanych z nadużyciami banków wymienić należałoby chociażby kredyty frankowe, aferę SKOK Wołomin czy wciskanie ludziom obligacji korporacyjnych spółki GetBack do 2018 roku, kiedy to, po zawiadomieniu złożonym przez anonimowego sygnalistę do Komisji Nadzoru Finansowego, zawieszony został obrót akcjami GetBack na GPW, a wkrótce później doszło do wielu zatrzymań osób związanych zarówno ze spółką GetBack, jak i z domami maklerskimi czy funduszami.

To tylko nieliczne przykłady działania banksterskiego. Warto przy tym podkreślić, że często o banksterach mówi się w kontekście banków komercyjnych, zapominając przy tym o bankach centralnych. Te, posiadające często głębokie umocowanie w ustawach, pełniące funkcje publiczne, postrzegane są jako instytucje zaufania publicznego, stojące na straży wartości pieniądza i tak dalej… Jest to oczywiście mocno dyskusyjne.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *