Strona główna » #09 Dlaczego bycie preppersem ma sens, a dlaczego nie ma

#09 Dlaczego bycie preppersem ma sens, a dlaczego nie ma

Postanowiłem nagrać odcinek, w którym podsumował bym moje przemyślenia na temat preppingu, zgromadzone w ciągu dwóch lat nagrywania Preppers Podcast. Tak już na chłodno i z dystansem. 

Minęło prawie pół roku od zakończenia nagrywania podcastu. Przez ten czas zdecydowanie mniej czasu poświęcałem na myślenie o preppingu, a więcej na myślenie o innych sprawach. Wydaje mi się, że całe to doświadczenie nauczyło mnie kilku rzeczy. 

Słuchaj też: #07 Cyberpunk 2077 – Veni, Vidi, Vici

Dlaczego warto być preppersem

Jeśli ktoś tu trafił pierwszy raz i przez przypadek, to wyjaśnię, że preppers jest osobą, która przygotowuje się na sytuacje kryzysowe. W przekonaniu utrwalanym przez hollywoodzkie filmy i programy telewizyjne, taką sytuacją będzie wojna i upadek cywilizacji. 

W takim bardziej przyziemnym będzie to na przykład rozległa awaria sieci energetycznej.  Ryzyko takich awarii każdego lata jest całkiem duże ponieważ konsumujemy coraz więcej energii, a tempo modernizacji i rozbudowy sieci energetycznych jest ograniczone. Do tego dochodzą takie sytuacje, że np. Niemcy wyłączają swoje elektrownie jądrowe, bo boją się drugiego Czarnobyla czy drugiej Fukushimy.

Ryzyko tych rozmaitych kryzysów jest powiedzmy takie sobie, a ich skutki nie muszą być aż tak katastroficzne, jak opisują wszelakie poradniki dla preppersów – nawiasem mówiąc, warto to podkreślić – jest to jakiś rynek. Są ludzie, którzy żyją z przekonywania innych, że grozi im niebezpieczeństwo. Ale to zupełnie inna historia.  

Przykładem takiego zagrożenia może być pandemia COVID-19. W skali całego mojego życia jest to chyba najpoważniejszy kryzys, w jakim uczestniczyłem. Ale gdybym miał ocenić jak duże zagrożenie stwarzał dla mnie i mojej rodziny, w skali od 0 do 10,  to byłbym daleki od wskazania 10 czy 9. Raczej gdzieś w okolicach 6-6,5. 

Przyczyny zgonów w Polsce w 2020 roku. Mówię o tym w podcaście. Źródło: GUS. Choroby układu krążenia oraz nowotwory dają w sumie ponad połowę wszystkich zgonów. Źródło: https://stat.gov.pl/obszary-tematyczne/ludnosc/statystyka-przyczyn-zgonow/umieralnosc-i-zgony-wedlug-przyczyn-w-2020-roku,10,1.html

(…)

Słuchaj całości w podcaście

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *